Artykuły [wybrane]

„Rzeczpospolita”: Najlepsza reklama rapu

Obawy, czy raperzy, producenci muzyczni, rapowi wydawcy mają coś ciekawego do powiedzenia, rozwiała już zeszłoroczna część. Po jej sukcesie Jacek Baliński i Bartek Strowski poszli za ciosem i przygotowali kolejne 20 rozmów. I znowu można ich pochwalić za te same trzy rzeczy: przemyślany dobór rozmówców, świetnie przygotowane i przeprowadzone wywiady oraz ich różnorodność, przez co trudno odpuścić choćby jeden wywiad i trzeba wytrwać do ostatniej strony wielkiej cegły. (autor: Michał Płociński)

„Wprost”: Rapowy pomnik

Hip-hopu można nie lubić, można go nie rozumieć, ale dziś już czas docenić jego rolę dla muzyki, kultury czy nawet języka polskiego. Druga część książki, będącej zbiorem wywiadów z najważniejszymi osobami owego środowiska, jest lekturą prawdziwie fascynującą. (autor: Marcin Cichoński)

„Polityka”: Branża wielu branż

Zapewne dla samej tylko rozmowy z Winim, łączącej filozofię i wulgarną wesołkowatość, warto tę książkę przeczytać. Bo niby każda z tych historii jest zupełnie osobna, każda perspektywa indywidualna, ale w każdej widać paradoksy gatunku, który od ćwierć wieku bywa tak bardzo swojski i obcy zarazem. (autor: Bartek Chaciński)

„Rzeczpospolita”: Rozmowy nieułożone

(…) nie mogłem się oderwać. Niewątpliwie siłą tej książki są po prostu bardzo dobrze przeprowadzone wywiady, które najzwyczajniej w świecie wciągają (…). (autor: Michał Płociński)

„Wprost”: Rap u terapeuty

Zbiór wywiadów, aby zaskoczył, musi być oparty na pomyśle, który wykroczy poza rozmowy, jakich w internecie wiele. Tu ten pomysł się znalazł (…). O takie dziennikarstwo muzyczne, w którym jest miejsce na wyznania Pezeta o terapii, walczymy od dawna. Bo wbrew powszechnej i krzywdzącej opinii raperzy potrafią mówić, trzeba im tylko umieć zadawać pytania. (autor: Marcin Cichoński)

newonce.net: 10 książek o rapie, które powinniście przeczytać tej jesieni

Aż dziw bierze, że pierwsza polska pozycja, w której ktoś pokusił się o to, żeby pogadać z reprezentantami krajowej sceny rapowej, wyszła ponad 20 lat po tym, jak ukonstytuowało się polskie środowisko hiphopowe. Jak mówi jednak stare przysłowie – lepiej późno niż wcale. I chwała – znanym też z naszych łam, młodym dziennikarzom Jackowi Balińskiemu i Bartkowi Strowskiemu (kojarzonemu również jako Discmen), że podjęli się tego zadania. (autor: Filip Kalinowski)

noizz.pl: Pezet, Łona, Włodi i inni rozmawiają o rapie. „To nie jest hip-hop. Rozmowy” to lektura obowiązkowa

Gdybym miał polecić młodym polskim raperom jedną książkę do przeczytania, to oprócz słownika języka polskiego, byłoby to chyba właśnie „To nie jest hip-hop. Rozmowy”. Głównie dlatego, żeby uzmysłowili sobie, że robienie rapu kilkanaście lat było o wiele bardziej wymagającym rzemiosłem i warto oddać szacunek tym, którzy przecierali szlaki. (autor: Marciej Wernio)

onet.pl: 5 nowych książek muzycznych, które trzeba przeczytać podczas wakacji

„To nie jest hip-hop. Rozmowy” udowadnia, że naprawdę warto rozmawiać. To zbiór rozmów do czytania od deski do deski lub na wyrywki – nie tylko dla entuzjastów rapu, ale dla każdego, kto chce lepiej zrozumieć współczesną popkulturę w Polsce. Rozmówcy wyselekcjonowani przez Balińskiego i Strowskiego mają znacznie większy „cultural impact” od szemranych postaci znanych z telewizji i pierwszych stron prasy bulwarowej. (autor: Marek Fall)

ksiazki.wp.pl: „To nie jest hip-hop. Rozmowy” unikatową pozycją na polskim rynku. Czytelnicy zachwyceni

„To nie jest hip-hop. Rozmowy” to unikatowa pozycja, która powinna znaleźć się w rękach każdego, kto w jakikolwiek sposób interesuje się rapem. Słuchasz albo kiedyś słuchałeś? Koniecznie więc musisz tę książkę przeczytać. (autor: Kinga Michalska)

fakt24.pl: To nie jest hip-hop. Książka dla prawdziwych koneserów

„To nie jest hip-hop. Rozmowy” to pierwsza taka książka na polskim rynku. Mimo że na przestrzeni lat ukazało się już wiele wydawnictw traktujących o rodzimym rapie, to dopiero teraz mamy do czynienia z naprawdę profesjonalną produkcją. Zarówno pod względem wizualnym, jak i merytorycznym. (autor: Jan Stanisławski)