Historia

"To nie jest hip-hop. Rozmowy" / zestaw

Gdy wiosną 2016 roku podjął decyzję o zrobieniu książki z obszernymi rozmowami z osobami tworzącymi polską branżę hiphopową, Jacek Baliński nie mógł się spodziewać, że jego pomysł spotka się z tak dużym zainteresowaniem. Młody wydawca i dziennikarz, znudzony niskim poziomem wywiadów z raperami czy producentami oraz zdziwiony brakiem wywiadów z ważnymi postaciami z drugiego planu, niemal z dnia na dzień rozpoczął prace nad „To nie jest hip-hop. Rozmowy”. Coś, co wydawało się mrzonką, stało się pozycją, o której słyszał każdy fan muzyki miejskiej w naszym kraju.

Pierwsza część premierowej rozmowy na potrzeby tej bezprecedensowej publikacji odbyła się pod koniec lipca 2016 roku. W gradobiciu pytań stanął wówczas Marcin „Tytus” Grabski, czyli założyciel i szef kultowej wytwórni Asfalt Records. Ponad dwa lata później na panelu „Od zajawki do pełnoprawnej gałęzi przedsiębiorczości – spotkanie wokół »To nie jest hip-hop. Rozmowy«” w prestiżowym CSW Zamek Ujazdowski stwierdził on, że ta książka to „biblia polskiego hip-hopu”.

od lewej: Bartek Strowski, Michał „Ajron” Dąbal, Jacek Baliński (fot. Maciej Bogucki)

Po wywiadzie z Tytusem, Baliński spotkał się na wielogodzinne dyskusje również z takimi osobami jak Bilon (Hemp Gru), Łona czy Steez83 (PRO8L3M). Prace nad książką systematycznie posuwały się naprzód, a pomysłodawcy od początku towarzyszył fotograf Maciej Bogucki, który odpowiadał za niemal komplet sesji zdjęciowych. W listopadzie 2017 roku, po zgromadzeniu dokładnie połowy materiałów, do zespołu redakcyjnego dołączył uznany dziennikarz Bartek Strowski, któremu powierzono przeprowadzenie 8 z pozostałych 10 wywiadów. Niedługo potem Baliński, będący również producentem wykonawczym projektu, doszedł do porozumienia z wielokrotnie nagradzanym projektantem graficznym Mateuszem Holakiem, w wyniku czego został on autorem okładki oraz wszystkich ilustracji.

W poszerzonym składzie publikacja szybko zaczęła nabierać właściwych kształtów. Wśród osób, które udzieliły kolejnych wywiadów, znalazły się takie znakomitości jak chociażby Pezet czy Włodi. Należy dodać, że autorzy utrzymywali swoje przedsięwzięcie w tajemnicy nawet wtedy, gdy znana już była data premiery. Prace redakcyjne zakończyły się w kwietniu 2018 roku i dopiero wówczas rozpoczęto kampanię promocyjną oraz przedsprzedaż książki. Ostatecznie „To nie jest hip-hop. Rozmowy” ukazało się na rynku 8 czerwca, co uświetnione zostało imprezą premierową w klubie Miłość Kredytowa 9.

Impreza premierowa w klubie Miłość Kredytowa 9 (fot. Piotr „osiemdziewiec” Pytel)

Książka błyskawicznie podbiła serca czytelników, którzy ochoczo dzielili się swoimi opiniami i publikowali zdjęcia z „To nie jest hip-hop. Rozmowy” na portalach społecznościowych. Szczęśliwie okazało się, że w dobie clickbaitowych, nieangażujących treści jest jeszcze popyt na obszerne, merytoryczne i rzetelnie opracowane wywiady nie tylko z największymi gwiazdami, ale również z szarymi eminencjami pokroju Ani Wójcik czy Marcina „Groha” Grośkiewicza. Co istotne, ekskluzywnie wydana pozycja przebiła się również do dużych opiniotwórczych mediów – doczekała się bowiem pochwalnego artykułu w „Polityce” oraz entuzjastycznych recenzji w „Rzeczpospolitej” i „Wprost”. O książce pisały również najważniejsze serwisy internetowe i wiodące portale lifestyle’owe, a Baliński i Strowski gościli dodatkowo w wielu audycjach radiowych, w tym w Programie Trzecim Polskiego Radia.

Po sukcesie publikacji autorzy doszli do wniosku, że powinni pójść za ciosem i przygotować część drugą. W listopadzie 2018 roku rozpoczęli zbierać materiały do następnego wolumenu, a pół roku później zakończyli już właściwe prace. Premiera książki odbyła się 27 września 2019 roku. Wywiadów na jej potrzeby udzielili m.in. Taco Hemingway, KęKę, Oskar (PRO8L3M), Miuosh czy Ten Typ Mes. Za komplet zdjęć odpowiada Ania Bystrowska, a za ilustracje – Jacek Rudzki Znajomy Grafik. Jak zapewniają autorzy, „To nie jest hip-hop. Rozmowy II” nie tylko dorównuje poziomem poprzedniczce, ale wręcz ją prześciga.

Impreza premierowa „To nie jest hip-hop. Rozmowy II” w klubie No Problem (fot. Piotr „osiemdziewiec” Pytel)